Blog, Strana 2

Tipy, jak si užívat wellness bez následků v podobě kvasinkové infekce

Chladné počasí v nás probouzí větší chuť být v teple interiéru. Jednou z možností, jak si dopřát více péče o tělo je navštívit wellness.

Happy woman at the spa enjoying life

Regenerace je našemu tělu prospěšná, stejně tak i duši, která si to určitě zaslouží. Mějme však na paměti, že především ty z nás, které trpí na vaginální diskomfort, by měly být na pozoru.

Skvělý odpočinek, ale…

Wellness nám nabízí odpočinek, jak má být. Avšak teplo, vlhkost a množství lidí, které se zde vyskytuje, může znamenat zvýšené riziko infekcí postihujících ženské intimní partie. Kvasinková infekce je infekce, kterou prodělala dle statistik každá druhá žena, což neznamená, že bychom se museli wellness vyhýbat. Je však potřeba myslet na pár věcí.

Pár rad, které se hodí

Zaprvé: do sauny jen bez plavek! Vlhké prostředí plavek, které jsou navíc většinou z umělé tkaniny, láká kvasinky k přemnožení. Správné je saunování bez plavek jen v bavlněném prostěradle.

Zadruhé: pokud jsme náhodou v sauně bez prostěradla, nikdy si nesedáme přímo na lavici. Dokonce ani tehdy, pokud jde o naši soukromou saunu.

Samozřejmě ještě, než do sauny vstoupíme, je dobré se důkladně osprchovat. Většinou stačí čistá voda, případně můžeme použít i mýdlo, ale takové, které nevysušuje intimní partie a nemění jejich pH.

Ochlazení po sauně v samotném ochlazovacím bazénku se nemusíte bát. Na první dojem je to nepříjemné, ale právě rozdíl mezi teplotami dělá ty zázraky s naším zdravím. Navíc ve studené vodě kvasinky nepřežijí, proto se v ní ani nerozmnožují. V ochlazovacím bazénku jste prostě v bezpečí, a tak si ho dostatečně užijte.

Zatřetí: ve vířivce, bazénu či termální koupeli nebuďte přespříliš dlouho. Právě teplá voda je pro kvasinky ráj.

Začtvrté: po koupání v teplé vodě se osprchujte a zabalte do suchého županu či prostěradla (případně plavek, pokud budete ve wellness pokračovat).

Zapáté: po skončení relaxace ve wellness si oblečte nejlépe bavlněné spodní prádlo.

Zašesté: kvasinky milují cukr, proto není na škodu dávat si dávat pozor na stravu a nadměrný příjem sladkostí a sladkých nápojů. Vysoké riziko vzniku infekcí mají ženy, které užívaly nebo užívají antibiotika, jejich imunita je oslabená nebo sklony k cukrovce. Wellness není vhodné ani pro těhotné ženy, protože kvasinková infekce by mohla ovlivnit vývin plodu.

První i druhá pomoc

Pokud po pobytu ve wellness začnete pociťovat pálení či svědění v pochvě, nedoporučuje se mytí dráždivým tekutým mýdlem, ale jen čistou vodou nebo citlivým přípravkem na intimní partie.

První pomocí jsou i volně prodejné čípky. Ukázalo se, že velmi účinný je beta glukan a preparáty, kterého ho obsahují. „V České republice se uskutečnil malý klinický výzkum u pacientek s chronickými a recidivujícími vaginálními infekcemi jako jsou genitální bradavice, herpes, kandidóza (kvasinka Candida a plísňové infekce jí vyvolané) a E.coli. Všechny pacientky byly přeléčeny standardní farmakologickou léčbou tak jako v minulosti a následně jim byl po dobu tří měsíců podáván 500 miligramový beta glukan. Potom byly pacientky vyšetřeny na dané infekce. U všech byly výsledky negativní, to znamená, že se infekce neprojevily. I po dobu následujícího devítiměsíčního období byly pacientky monitorované a ani po toto období se neprojevila recidiva,“ uvedl Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Podzimní dovolená

Každý druhý Čech se chystá na podzimní dovolenou. Nemusíme vyrážet za hranice naší krajiny. Je skvělé poznávat nepoznané právě u nás doma. Součástí správné dovolené by měl být nejen zasloužený odpočinek, ale i trocha pohybu v přírodě.

Odpočinek si zaslouží každý z nás. Dostatek odpočinku a spánku je základem pro správné fungování našeho těla, tak proč si ho nedopřát. Ještě relativně teplé dny nahrávají tomu strávit čas i venku v přírodě na čerstvém vzduchu a posílit tím imunitu do chladnějších dnů. Češi si v průměru užívají 8 dní na podzimní dovolené, a to by mělo být právě tak akorát na podzimní restart.

Co takhle trocha pohybu

Nemusíme hned začít běhat maraton, stačí třeba chůze. Chůze je jako aktivita na dovolené skvělá, navíc jde o pro nás nejpřirozenější pohyb a zvládneme ji v každém věku. Trochu v tempu, které nám však bude vyhovovat, zapotíme se, uvolníme endorfiny, vyčistíme si hlavu. Dopřát Relax i naší hlavě prospěje naší psychice a ten kdo má psychiku v pořádku, ten je méně náchylný na případná onemocnění. „Potvrzuje to nespočetné množství výzkumů a experimentů. Imunita si s různými výzvami a atakami poradí lépe, pokud není oslabená stresem, psychickým vyčerpáním nebo nepohodou,“ potvrzuje i odborník na imunitu Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

Načerpejme energii ze slunce

Pokud se vydáme na dovolenou do přírody, ať je to do hor či lesů, nadýcháme se vzduchu, který je o mnoho lepší než ve městě. Zároveň načerpáme energii ze slunce, kterého je již bohužel méně než během léta, ale počasí nám stále může přát. Sluneční paprsky, které pronikají do našeho organismu, se podílejí na chemických procesech. Jejich výsledkem je jeden ze základních kamenů imunity – vitamín D. „Vitamín D dokáže neopakovatelným způsobem chránit před rozvinutím zánětlivého onemocnění, proto je mimořádně důležitý,“ dodává Adrián Doboly. Jeho máme bohužel povětšinou nedostatek. V dostatečném množství ho umí tělo vytvářet jen v létě, v ostatních měsících je dobré užívat doplňky stravy.

A v neposlední řadě nám bude odměnou kvalitní spánek, kterého si povětšinou naše tělo po fyzické aktivitě dopřává.

Den strávený v přírodě či wellness není dobré zakončit nebo prokládat konzumací alkoholických nápojů. Pivečko nebo sklenička vína po túře či jiných venkovních aktivitách nám neublíží, avšak to, co jsme pro svoje fyzické i psychické zdraví během dne udělali, bychom neměli zapít nadměrnými dávkami alkoholu. Pak by ty pozitivní účinky mohly být vymazány, nebo z dlouhodobého hlediska by nám to mohlo přitížit.

Zkrátka a dobře, podzimní dovolená s trochou pohybu v našich lesích a horách nám může dopomoci k revitalizaci našeho těla i ducha, které pak bude připraveno na různé nápory podzimních viróz, rýmy a kašle. A pokud sebou máte i děti, dopřejte i jim kvalitní výživový doplněk na posílení imunity. Odměnou vám bude jejich zdraví, a především podzim nerušený návštěvami lékaře.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Ranná spála a spálová angína

Počet případů ranné spály se na začátku tohoto roku v Česku velmi zvýšil. Zatímco loni v únoru spálou u nás onemocnělo jen 28 lidí, letos jich bylo ve stejný měsíc 740, což je velký nárůst. Proto je dobré seznámit se s touto nemocí a i její blízkou příbuznou spálovou angínou.

Nejčastěji onemocníme spálou v jarních nebo zimních měsících, a to v kolektivu a uzavřených prostorách. Inkubační doba je 1-5 (někdy až 7) dnů. Nejvíce se toto onemocnění dotýká dětí ve věku 3-12 let, ale není výjimkou, že postihne i dospělého. Spála je infekční onemocnění, proti kterému se nelze očkovat, a tak ji můžeme prodělat i několikrát za život. Občas si ji pleteme se spálovou angínou, jde však o dvě různá onemocnění, kdy obě jsou provázena vyrážkou. Jedno nazýváme rannou spálou a druhé spálovou angínou. Obojí způsobuje streptokok, a kromě vyrážky je pojí další příznaky.  

Spálová angína se přenáší kapénkově a leckdy stačí jen, aby se vaše dítko dotklo stejné hračky jako nemocný. Je možné si „kapénku“ přinést i na oblečení ze školky, zkrátka k přenosu dojde raz dva. Doprovází ji silné bolesti v krku, těžkosti s polykáním případně chrapot. Dále to jsou zduřelé uzliny, horečka a zarudlý tzv. „malinový jazyk“. Poté se vyskytne spálová vyrážka – drobné červené světlejší pupínky, kůže je trošku. Vyrážka se objevuje na břiše, hrudi, stehnech, tříslech, podpaží, loketních jamkách a postupně i na dlaních a ploskách nohou. Po několika dnech se začne loupat.

Ranná spála se někdy hůře rozpozná, nákaza totiž většinou prochází do krve zraněním a její projevy tak nejsou v jasném sledu a jednoznačné, ale jejím častým prvním projevem bývá výsev vyrážky na obličeji. Až poté přicházejí další symptomy jako horečka, únava apod.

Obě onemocnění je nutné řešit s lékařem a nasadit na ně co nejdříve antibiotika. Penicilin bývá první volbou. Čím dříve se začne s léčbou, tím slabší jsou příznaky a menší riziko komplikací.  Stačí 1-2 dny zpoždění a léčba se může prodloužit i o několik týdnů.

Je dobré přidat i podpůrnou léčbu, a to například v podobě beta glukanů „Beta glukany je vhodné podávat i v době, kdy se užívají antibiotika, která působí i proti prospěšným mikroorganismům v těle. Nejčastěji jsou postiženy střevní bakterie, což může vést k průjmům a dalšímu oslabování imunity. Beta glukan v tomto případě působí tak, že podpoří imunitní systém, aby úspěšněji likvidoval mikroorganismy způsobující onemocnění a zároveň podpůrně působí na takzvané dobré bakterie. Podpůrný, probiotický vliv beta glukanu na tyto probiotické bakterie byl vědecky prokázán,“ dodává Adrián Doboly.

Před oběma nemocemi se nelze zcela ochránit. Je dobré dbát na dodržování hygienických zásad jako je mytí rukou, pití jen ze své sklenice apod. Důležité je však posilovat svoji imunitu a to ať už zdravou stravou, pobytem v přírodě či podáváním doplňků na podporu imunity.

 

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Houby

Náš národ je považován za národ houbařů. Dalo by se říct, že nikde na světě nemá houbaření takovou tradici jako u nás. Není však houba jako houba. Z některých si můžeme uvařit skvělý pokrm, jiné však mohou mít navíc nemalé pozitivní účinky na naše zdraví – v tomto případě je řeč o medicinálních neboli funkčních houbách.

Teplé dny a do toho i pár těch deštivých a v lesích se dějí divy. Lze říct, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích a následném teplém počasí, nejvíce v rozmezí července a září. Pokud však propásnete tuto houbařskou sezónu, nezoufejte. Houby si můžete vypěstovat i doma, a to právě jednu z medicinálních hub jménem hlíva ústřičná.

Královna hub

Nejde zrovna o nejvoňavější a nejkrásnější z hub, příroda však toto všechno vynahradila jejími účinky. Proto jí v kategorii „pozitivní účinky na lidský organismus“ patří pomyslný trůn. Můžeme ji klidně používat v kuchyni, ale díky unikátním účinkům polysacharidů se intenzivně využívá i ve farmaceutickém průmyslu. „Polysacharidy se při vaření hlívy ústřičné neuvolní (malou část rozpustných glukanů lze varem či horkou vodou extrahovat, ale je to nevýznamné množství), ale i sofistikovanou purifikací, tedy vyčištěním látek, můžeme odemknout zdravotní potenciál této houby“ říká Ing. Ardián Doboly ze společnosti Natures. „Tehdy dokážeme získat přírodní polysacharidy nazývané beta glukany ve vysoké čistotě. Jejich účinky jsou ve vědecké obci dlouhodobě známé a mnohokrát potvrzené. Fungují nejen jako prevence, ale pomáhají i rychleji se uzdravit ze začínajícího onemocnění. Beta glukany je vhodné podávat i v době, kdy se užívají antibiotika, která působí i proti prospěšným mikroorganismům v těle. Nejčastěji jsou postiženy střevní bakterie, což může vést k průjmům a dalšímu oslabování imunity. Beta glukan v tomto případě působí tak, že podpoří imunitní systém, aby úspěšněji likvidoval mikroorganismy způsobující onemocnění a zároveň podpůrně působí na takzvané dobré bakterie. Podpůrný, probiotický vliv beta glukanu na tyto probiotické bakterie byl vědecky prokázán,“ dodává Adrián Doboly.

Pěstování hlívy ústřičné v domácích podmínkách

Hlívu si můžete vypěstovat i doma v bytě či na zahradě. Je to velmi nenáročná plodina, která nepotřebuje žádné zvláštní podmínky. Jediné, co je potřeba je denní světlo alespoň po část dne a správná teplota. Existuje několik způsobů, jak si houbu vypěstovat. Asi nejjednodušší pro začátečníky je zakoupit si substrát s naočkovanou sadbou. Hlívové zahrádky můžete zakoupit v zahradnictvích, hobby marketech nebo na internetu. Zvolíte si velikost a můžete začít 😊. Balení umístěte na místo pěstování, nejlépe s teplotou 20 až 25°C. Během následujících týdnů se obal přisaje k substrátu a z otvorů začnou vyrůstat menší shluky plodnic. Poté je dobré zahrádku přesunout do chladnější místnosti, kde je zhruba 10 až 15 °C i vyšší vlhkost. Stále by také měla mít přísun denního světla. Houby překryjte fólií, díky níž vznikne vlhké mikroklima vhodné pro růst hub. Poté houby sledujte a jakmile začne docházet k narovnávání podvinutých okrajů klobouků hub – gratulujeme, právě jste vypěstovali své houby a můžete si je pěkně sklízet 😊.

Pokud chcete v pěstování pokračovat, je dobré nechat zahrádku 2 až 3 týdny odpočinout a následně celý proces opakovat. Povětšinou jedno balení zajistí 3 sklizně.

A nyní už jde jen o to si houby náležitě vychutnat. Připravíte z ní polévky i omáčky, skvěle se hodí také do těstovin, slaných závinů, koláčů a quiche. Můžete ji naložit na kyselo nebo z ní připravit houbové “burgery”. Její použití je všestranné! V případě, že se vám celý tento proces nechce procházet, a přesto si chcete dopřát účinky této královny hub, tak poradce v oboru pěstování hub, Ing. Ivan Jablonský, CSc., radí „Gurmáni už dnes znají nespočet chutných receptů z hlívy ústřičné, které organismu v každém případě mohou jen pomoci. Beta glukan je však v čerstvé houbě vázán a v této formě je z něj využito jen velmi malé množství. Navíc, největší obsah beta glukanu se nachází právě na nožkách, které jsou pro svou tuhost těžce stravitelné. I z těchto důvodů je pro kvalitní podporu zdraví a krásy vhodnější užívat beta glukan ve formě výživového doplňku.

Omega3 mastné kyseliny: esenciální mastné kyseliny si tělo nedokáže vyrobit samo, proto bychom si měli dopřát jednou týdně tučnější mořskou rybu (ne z umělého chovu). Nachází se i v semenech (len, chia) a olejích z těchto semen a ryb.

Vitamín D: přispívá ke správnému fungování imunitního systému, podílí se i na dobré náladě. V organismu se vytváří vlivem slunečního záření, jehož intenzita je v dostatečné míře jen v létě. Proto je dobré tento vitamín doplňovat ve formě výživového doplňku.   

Vitamín C: jeden z nejdůležitějších vitamínů v naše těle (kyselina askorbová) se podílí na tvorbě hormonů a má antioxidační účinky. Jeho nejlepším zdrojem je čerstvá zelenina a ovoce.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Stravou proti nemocem

Vyvážená strava je základ

Víte, do jaké míry jsme schopni ovlivnit rizikové faktory svého zdraví?

Člověk by řekl, že tak možná z poloviny? Realita je však trošku jiná – až 75 % zdravotních rizikových faktorů můžeme ovlivnit stravou a životním stylem. Strava přitom hraje velikou roli. Můžeme ovlivnit obezitu, diabetes 2. typu i vysoký krevní tlak. Jaké návyky a jídelníček je vhodný?

V dnešní moderní době má téměř polovina z nás špatné stravovací návyky a tím i nedostatečný příjem správných živin. Statistiky říkají, že jde až o 46% moderní populace, což už stojí za zamyšlení.  Nevyvážená strava, která je chudá na vitamíny a nutričně hodnotné látky, může vést k rozvoji různých nemocí.  Berme v potaz, že nemoci oběhové soustavy patří v České republice k nejčastějším příčinám úmrtí, umírá na ně více než 40% populace. Přitom je na nás, jak se budeme stravovat a tedy, jak v tomto směru ovlivníme své zdraví a vitalitu.

Pár návyků, které je dobré dodržovat

1. Pohyb

Jděte se projít do přírody. Není třeba začít hned během, stačí chůze, kterou můžeme postupně zrychlovat. Chůze je pro nás nejpřirozenějším pohybem, při kterém se naše tělo krásně rozhýbe, a pokud přidáme na tempu, tak i zapotí. Zároveň pobytem na slunci doplníme vitamín D, a ještě budeme po procházce odměněni kvalitnější spánkem.

2. Strava

Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. Dopřejte si alespoň jednou týdně rybu a červené maso nahraďte bílým. Bílé pečivo můžete vyměnit za celozrnné, které obsahuje více vlákniny. Buďte však obezřetní, při výběru celozrnného pečiva si dejte pozor na dopékané pečivo posypané semínky. U některých výrobků, ve snaze předejít plesnivění, se semínka namáčejí do slaného nálevu. Výsledek pak může být takový, že pečivo může obsahovat 2-3x více soli než např. slané chipsy tzn. jedna 150 g semínková bageta se obsahem soli rovná 2-3 balíčkům slaných chipsů.

3. Pitný režim

Dospělý jedinec by měl přijímat denně 1,5 až 2 litry vhodné tekutiny. Vhodnou tekutinou je myšlena především čistá voda, případně jiné neslazené nápoje. Nevhodný je alkohol, a to v jakémkoliv množství.

4. Imunita

Součástí naší denní rutiny se může stát i podpora imunity ve formě výživových doplňků. „Já jsem zastáncem rovnováhy. Určitě není rozumné spoléhat jen na výživové doplňky, a přitom mít ke svému tělu nezodpovědný přístup. Nikdy nenahradí plnohodnotnou stravu, spánek, pohyb, psychohygienu. Ale mohou pomáhat organismu zvládat zátěž, ať už je to stres, únava nebo oslabená imunita,“ myslí si Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures.

Co tedy doplnit našemu tělu

Beta glukan: skvělý, na podporu imunity, je beta glukan, který je ve vysoké míře například v houbách, a to konkrétně v hlívě ústřičné. Mykolog a poradce v oboru pěstování hub, Ing. Ivan Jablonský, CSc., vysvětluje: „Gurmáni už dnes znají nespočet chutných receptů z hlívy ústřičné, které organismu v každém případě mohou jen pomoci. Beta glukan je však v čerstvé houbě vázán a v této formě je z něj využito jen velmi malé množství. Navíc, největší obsah beta glukanu se nachází právě na nožkách, které jsou pro svou tuhost těžce stravitelné. I z těchto důvodů je pro kvalitní podporu zdraví a krásy vhodnější užívat beta glukan ve formě výživového doplňku.

Kyselina listová: Vitamín B9 neboli kyselina listová je mikronutrient nepostradatelný pro správné fungování vícero důležitých procesů v organismu. Funguje jako prevence cévní mozkové příhody, kardiovaskulárních potíží, depresí, anémie, Alzheimerovi choroby a dokonce snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění. V mnoha zemích se kyselina listová povinně přidává do obilných výrobků. Kyselinu listovou najdeme například v brokolici, drůbeži, citrusech, fazolích, hrášku či vajíčkách a důležitá dávka se též ukrývá i v kapslích Beta Glucan 120!

  • Omega3 mastné kyseliny: esenciální mastné kyseliny si tělo nedokáže vyrobit samo, proto bychom si měli dopřát jednou týdně tučnější mořskou rybu (ne z umělého chovu). Nachází se i v semenech (len, chia) a olejích z těchto semen a ryb.
  • Vitamín D: přispívá ke správnému fungování imunitního systému, podílí se i na dobré náladě. V organismu se vytváří vlivem slunečního záření, jehož intenzita je v dostatečné míře jen v létě. Proto je dobré tento vitamín doplňovat ve formě výživového doplňku. Vitamín D je i součástí Beta glucanu od Natures.
  • Vitamín C: jeden z nejdůležitějších vitamínů v naše těle (kyselina askorbová) se podílí na tvorbě hormonů a má antioxidační účinky. „Vitamín C má smysl doplňovat opravdu jen v náročnějších obdobích, jinak ho máme většinou dostatek z pestré stravy,“ říká Adrián Doboly odborník ze společnosti Natures. Jeho nejlepším zdrojem je tedy dostatek čerstvé zeleniny a ovoce v našem jídelníčku.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Slunce je větší hrozbou pro muže

Je všeobecně známo, že přílišné opalování není zdraví prospěné. Obzvlášť pokud naši pokožku dostatečně nechráníme, vystavujeme se riziku vzniku rakoviny kůže. Kožních nádoru u českých pacientů rychle přibývá. Lékaři u nás ročně odhalí přes dva tisíce nových melanomů. Za jejich nárůstem stojí zvyšující se intenzita slunečního záření v našem regionu, časté pobyty u moře a nízká ochrana pokožky před sluncem. Melanom bývá hrozbou především pro muže.ečovat.

Možná si říkáte „proč především pro muže?“, ti totiž všeobecně o sebe méně pečují, a tudíž i mazání opalovacím kréme jim nebývá vlastní. Ženy jsou v tomto směru pečlivější. Rakovina kůže je u obou pohlaví víceméně stejně četná, ale tragicky končící melanom postihuje muže s pravděpodobností o 70 procent vyšší, než je totéž riziko u žen..

A zatímco úmrtnost u žen dlouhodobě stagnuje, u mužů narůstá – za posledních 40 let se podle francouzské statistiky zvedla o 185 procent mezi muži a „jen“ o 55 procent mezi ženami. 

Je důležité mazat si opalovací prostředek na celé tělo. Často si namažeme jen obličej, ramena a záda, jelikož máme pocit, že tyto partie jsou slunci vystaveny nejvíce. Vypadá to logicky, nekoresponduje to však s místy s nejčastějším výskytem melanomu. Rakovina kůže postihuje ženy a muže na odlišných místech. Trup je nejrizikovějším u mužů (podle amerických statistik 37 procent případů), ale zdaleka ne tolik u žen (17 %), těm melanom hrozí zejména na nohou (42 %), rukou (21 %) a v obličeji (14 %). Pro muže je druhá nejohroženější hlava (22 %), pak paže (17 %) a nohy (15 %).

Slunce a naše imunita

Nic se nemá přehánět, a to platí i se sluncem. Při slunění bychom měli dle odborníků myslet na to, že nadměrné opalování prokazatelně potlačuje imunitní reakce organismu člověka. Jinak řečeno, často a intenzivně sluněná kůže nereaguje na látky, na které je běžně alergická. Je dobré tedy svou imunitu posilovat, a to můžeme i například pomocí beta glukanu ve formě kapslí.

Jak na slunce?

  • Důležité je používat kvalitní opalovací krém s ochranným filtrem. Namazanou vrstvu obnovujte nejlépe po 2-3 hodinách.
  • Noste pokrývku hlavy.
  • Opalovací krém nanášejte na celé tělo a v dostatečném množství. Všeobecně se udává 6 čajových lžiček na celé tělo nebo je možné se řídit pomocí „mincí“. Pak je dobré na každou tvář a i na čelo dát množství o velikosti 10 koruny, na nos o velikosti 5 koruny a na celý krk o velikosti 20 koruny.  
  • Pokud přeci jen dojde ke spálení pokožky vlivem slunečního záření, ošetřete ji chladivým gelem. Skvělý je pro regeneraci naší kůže Beta glucan Gel, který pokožku příjemně zchladí, utlumí bolest a urychlí obnovu pokožky.
  • Dodržujte pitný režim dospělý jedinec by měl přijímat denně 1,5 až 2 litry vhodné tekutiny. Při vyšší fyzické aktivitě nebo pobytu na slunci, je vhodné přísun tekutin zvýšit. Vhodnou tekutinou je myšlena především čistá voda, případně jiné neslazené nápoje.
  • Choďte na pravidelné kontroly pih a mateřských znamének ke svému dermatologovi. Prohlídku byste měli absolvovat jedenkrát ročně. Prevenci byste neměli zanedbávat především, pokud jste milovník opalování.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Péče o naše rty

Kůže na našich rtech je odlišná od kůže na ostatních částech našeho těla. Je tenčí – cévy jsou viditelné, a tak rty vypadají červeně. A právě kvůli tenké kůži je třeba o rty náležitě pečovat.

Rty jsou tak trochu jako houba. Pokud jsou vlhké, vstřebávají tuto vlhkost a mohou být výraznější/větší. Naopak v případě suchosti se stávají menšími a působí scvrklým dojmem.

Ret nemá vlastní mazové žlázky, které by udržovaly kůži jemnou a vláčnou. Pokožka rtů neobsahuje ani dostatečné množství kožního pigmentu melaninu, který umožňuje opálení kůže a současně ji chrání před slunečním zářením. Proto je třeba věnovat našim rtům trošku větší péči.  

Co je pro naše rty důležité?

  • hydratace
  • výživa
  • ochrana

1. Hydratace

Aby byly naše rty dostatečně hydratované, měli bychom dodržovat pitný režim tedy doplňovat dostatek tekutin do našeho těla, a tedy i rtů. Denně by mělo jít v průměru o 2-3 litry vody. Je to však závislé i na našem zdravotním stavu, fyzické aktivitě či ročním období. Ideální je nikdy nemít pocit žízně.

2. Výživa

Vaše rty vám budou vděčné i za náležitou výživu. Pokud upřednostňujete spíše přírodní přípravky, vhodné jsou ty s obsahem beta glukanu. „Beta glukan může naše rty krásně vyživit. Pokud je máme vysušené či rozpraskané, tak nám dopomůže i k lepšímu hojení a regeneraci poškozených tkání. Stačí si nanést beta glukanový gel,“ vysvětluje Adrián Doboly, odobrník na imunitu

3. Ochrana

Obzvláště během nepříznivého počasí je důležitá také ochrana. Mějte vždy při ruce kvalitní balzám na rty například od Natures s čistě přírodními složkami a vysoce čistým BIO beta glukanem. Balzám je 100% přírodní – obsahuje tyto složky: beta glukan, včelí vosk, jojobový olej, kokosové máslo. Tyto složky naše rty hydratují a pomáhají zabraňovat vysychání pokožky a též zvyšují antioxidační schopnosti pokožky, čímž se zvyšuje přirozená ochrana pokožky proti UV záření. Díky tomuto balzámu jsou tedy naše rty odolnější vůči vlivům počasí a životního prostředí.  

Dále je dobré si rty co nejméně olizovat, jelikož olizováním poškozujeme jejich ochrannou bariéru. V případě, že na rtech máme přebytečnou kůži, je možné si udělat peeling rtů. Peeling však neprovádějte častěji než jedenkrát týdně, přeci jen pokožka na rtech je velmi citlivá. Dále je dobré střídat používané rtěnky – mějte v kabelce matnou i hydratační.

Mějte doma správnou vlhkost vzduchu, případně ho zvlhčujte a místnosti nepřetápějte. Jezte pestrou stravu s dostatkem vitamínů a v náročnějších obdobích zařaďte do svého jídelníčku i doplňky stravy v podobě beta glukanů.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Jak ošetřit drobná poranění kůže

Během letních dnů trávíme více času venku a v přírodě, kde může snadno dojít k drobným poraněním naší kůže. Stačí se zachytit o ostružiník maliník a kromě skvělé svačinky v podobě malin si z procházky odneseme i škrábance na našich končetinách.

Drobným poraněním myslíme takový typ poranění, který jsme schopni si ošetřit svépomocí bez nutnosti navštívit lékařské zařízení. Jde o poranění povrchového charakteru do velikosti několika milimetrů u kterých nedochází k většímu krvácení. Takovéto poranění je dobré ošetřit následovně:

  • umyjte postižené místo pod tekoucí vodou
  • náležitě vydezinfikujte
  • po oschnutí zakryjte polštářkovou náplatí nebo jiným krycím materiálem, aby se předešlo infekci rány
  • namažte hojivým gelem, mastí či krémem

Pro finální ošetření tedy namazání jsou vhodné přírodní přípravky, a to například ty s obsahem beta glukanu. „Beta glukan může naši pokožku krásně vyživit. Pokud máme nějakou drobnou ránu, tak nám dopomůže i k lepšímu hojení a regeneraci poškozených tkání. Stačí si nanést beta glukanový gel,“ vysvětluje Adrián Doboly, odobrník na imunitu. Skvěle se na tyto drobná poranění hodí právě Bega glucan Gel. Beta glukan má na naši pokožku i ochranné účinky.

“Beta glukan zlepšuje obranné mechanismy pokožky, také zvyšuje její ochranu před slunečním zářením,” dodává Doboly.

Zcela stejný postup můžeme zvolit i při jiných poraněních, která nám mohou vzniknout třeba při sportování. Může jít třeba o takzvaný „silniční lišej“ po pádu z kola, bruslí apod.  

Drobná poranění kůže se většinou velice dobře a rychle hojí. Doba hojení by měla být do 3 týdnů. Avšak pokud i po této době rána není stále zhojená nebo přetrvávají bolesti, je vhodné navštívit lékaře. 

Nástrahy v podobě různých trnitých keřů či pádů při sportování, ale není to jediné, co nás může během letních dnů potkat. Naše kůže je neustále vystavována slunečním paprskům a pokud ji nebudeme náležitě chránit, kvalitním opalovacím krémem s dostatečným UV filtrem, můžeme si zadělat na nepříjemně spálenou kůži. I v tomto případě může poskytnout pomoc pokožce  právě již zmiňovaný Beta glucan Gel. Krásně naši pokožku zchladí a regeneruje.  

Beta glucan Gel je dermatologicky testován, je čirý, dobře se aplikuje a roztírá. Je vhodný také pro citlivou či dětskou pokožku. Nezapomeňte si ho tedy přibalit do své cestovní lékárničky.


Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Jarní únava: Jak se dostat do kondice?

Žijeme v zemi, kde zažíváme střídání ročních období a s tím jsou spojené i různé faktory, které ovlivňují naše zdraví. S koncem zimy a příchodem jara může být naše tělo unavenější. Především pokud dojde k přechodu náhle jakoby „ze dne na den“. Pak se můžeme setkat s tím, že chceme vyrazit do přírody a začít se opět po zimě rozhýbávat, ale naše tělo nemá dostatek sil.

Přes zimu nejsme tolik aktivní a trávíme více času doma s knihou či u televize. Podléháme více různým virózám a naše tělo nemá dostatek slunečního záření ani vitamínů. Na jaře pak můžeme bojovat s jarní únavou, kterou mohou provázet např. bolesti hlavy, podrážděnost, náladovost, nevolnost či pocit psychického/fyzického vyčerpání. Pokud mluvíme o jarní únavě-nejedná se o nemoc, ale spíše jen o reakci našeho organismu na předchozí zimní období.  

Svůj vliv, na to, jak se po zimě cítíme, můžeme mít i strava. Pokud jsme v zimních měsících konzumovali spíše mastná a tučná jídla, organismus je vyčerpaný a chybí mu živiny.

Jak se dostat do kondice

1. Začněte přirozeným pohybem

Jděte se projít do přírody, kde načerpáte spoustu pozitivní energie. Chůze je pro nás nejpřirozenějším pohybem, při kterém se naše tělo krásně rozhýbe, a pokud přidáme na tempu, tak i zapotí. Zároveň pobytem na slunci doplníme vitamín D a ještě budeme po procházce odměněni kvalitnější spánkem.

2. Odlehčete stravu

Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. Dopřejte si alespoň jednou týdně rybu a červené maso nahraďte bílým. Bílé pečivo můžete vyměnit za celozrnné, které obsahuje více vlákniny. Buďte však obezřetní, při výběru celozrnného pečiva si dejte pozor na dopékané pečivo posypané semínky. U některých výrobků, ve snaze předejít plesnivění, se semínka namáčejí do slaného nálevu. Výsledek pak může být takový, že pečivo může obsahovat 2-3x více soli, než např. slané chipsy tzn. jedna 150 g semínková bageta se obsahem soli rovná 2-3 balíčkům slaných chipsů

3. Nastartujte svoji imunitu

Podle odborníků bychom v době změn ročních období měli našim tělům dopřát Omega3 mastné kyseliny, vitamíny C a D a beta glukan. „Vitamín C má smysl doplňovat opravdu jen v náročnějších obdobích, jinak ho máme většinou dostatek z pestré stravy,“ říká Adrián Doboly odborník ze společnosti Natures.

Součástí naší denní rutiny se může stát i podpora imunity ve formě výživových doplňků. „Já jsem zastáncem rovnováhy. Určitě není rozumné spoléhat jen na výživové doplňky, a přitom mít ke svému tělu nezodpovědný přístup. Nikdy nenahradí plnohodnotnou stravu, spánek, pohyb, psychohygienu. Ale mohou pomáhat organismu zvládat zátěž, ať už je to stres, únava nebo oslabená imunita,“ myslí si Adrián Doboly.

Co tedy doplnit našemu tělu?

Beta glukan: výtažek z hlívy ústřičné podporuje fungování tzv. dobrých bakterií v žaludku, čímž pomáhá imunitnímu systému správně fungovat. Únava a jiné hrozby budou rychle zlikvidované bez toho, aby se organismus zbytečně vyčerpal. Je dokázáno, že pomáhá zmírňovat i příznaky alergií, což se hodí nejen na jaře.  

Omega3 mastné kyseliny: esenciální mastné kyseliny si tělo nedokáže vyrobit samo, proto bychom si měli dopřát jednou týdně tučnější mořskou rybu (ne z umělého chovu). Nachází se i v semenech (len, chia) a olejích z těchto semen a ryb.

Vitamín D: přispívá ke správnému fungování imunitního systému, podílí se i na dobré náladě. V organismu se vytváří vlivem slunečního záření, jehož intenzita je v dostatečné míře jen v létě. Proto je dobré tento vitamín doplňovat ve formě výživového doplňku.   

Vitamín C: jeden z nejdůležitějších vitamínů v naše těle (kyselina askorbová) se podílí na tvorbě hormonů a má antioxidační účinky. Jeho nejlepším zdrojem je čerstvá zelenina a ovoce.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Bodnutí hmyzem, buďme na něj připraveni!

S příchodem teplejších dnů a večerů pomalu přichází i hmyz do našich zahrad a domovů. Naše těla jsou pro hmyz velkým lákadlem, a tak je nasnadě otázka, jak se na hmyz připravit a jak ošetřovat případné štípance.  

Komáři a další dotěrný hmyz již zkazili nejedno příjemné večerní posezení. Jejich neúnavné nájezdy na naši kůži narušily nejen večerní grilování, ale i slibnou dovolenou u vody. Komu by se chtělo neustále se ohánět a bránit se před jejich útoky?

V létě si chceme užívat pohodu na terase a na zahradě, ale i u vody. Avšak především u vody musíme být neustále na pozoru! Pro štípance si tam jdeme téměř najisto. Nejen komáři, ale v poslední době na nás útočí též černé mušky, tzv. muchničky. Extrémně bolestivé štípance nám je budou připomínat další dva týdny. Muchničky, ale stále častěji i komáři, přenášejí různé nemoci včetně boreliózy nebo encefalitidy. Ne nadarmo se jim říká také létající klíšťata. Jsou tak “útočné”, že je obvykle neodradí ani repelent, proto jedinou obranou proti nim zakrytí celého těla.

Imunita a nemoci

Pokud jste již boreliózu prodělali, tak víte o jak zákeřnou nemoc jde. Někteří z nás mají to štěstí, že ji prodělají a ani o tom nevědí, jen krevní testy to odhalí.  Jde o šťastné jedince, jejichž imunita je tak silná, že si s nemocí poradí sama. Avšak ne každý má to štěstí. U sensitivnějších jedinců může mít neléčená borelióza nevratné a velmi nepříjemné doživotní následky. Čím později je detekována a léčena, tím horší. Když přejde do chronické fáze, poškozuje i imunitní systém a takto oslabené tělo je pak snadným terčem pro jakékoli jiné infekce.

Alergická reakce

Může se u nás vyskytnout i alergická reakce na bodnutí hmyzem, která se projeví několik dní trvajícím otokem nebo bolestí v místě kousnutí. Tímto mohou trpět především lidé se sníženou imunitou, citlivější pokožkou nebo děti. „Čím lépe imunitní systém funguje, tím mírnější jsou jeho případné alergické projevy,” říká Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures. Pokud vy nebo vaše děti máte prudké reakce na štípnutí, můžete se připravit na sezónu komárů užíváním imunostimulantů, například obsahujících beta glukan. “Nedá se to generalizovat, ale v mnoha studiích se prokázalo, že beta glukan může tlumit příznaky alergií. Ukázalo se, že je vhodné začít s užíváním alespoň 1-2 měsíce před alergickou sezónou, stačí přitom nižší dávka (asi 2 mg/kg),” dodává Adrián Doboly, odborník na imunitu.

Jak se připravit?

Správný oděv: zvolme dlouhé rukávy i kalhoty, a to spíše světlé barvy. Hmyz je prý více přitahován tmavou barvou, tak za pokus to stojí.

Repelent: mnoho lidí se běžně dostupných repelentů z lékáren a drogérií bojí používat, protože je považují za silnou “chemii”. Nejsou daleko od pravdy, nejčastější účinná látka v nich – DEET – se používala jako pesticid. Je však v repelentech ve slabé koncentraci, při které nebyl prokázán žádný škodlivý účinek na lidské tělo, a tak se není čeho bát.

Ochrana z přírody: další možností je také použití přírodních esenciálních olejů, které jsou na rozdíl od běžných repelentů nejen účinné, ale také pěkně voní. Vzhledem k tomu, že tyto přírodní repelenty jsou aplikovány přímo na pokožku, zvolte vždy nejvyšší kvalitu – 100% přírodní a v organické kvalitě, jinak s citlivější pokožkou existuje riziko alergické reakce.

Jak na štípance?

Účinným pomocníkem při léčbě štípanců je beta glukan ve formě gelu, který příjemně ochlazuje a regeneruje pokožku. Jeho regenerační schopnost je tak silná, že nachází uplatnění i při větších ranách, takže stojí za to mít ho pro jistotu doma. “Produkty obsahující beta glukan přispívají ke kvalitnímu a rychlému hojení ran a mají pozitivní vliv na přirozenou imunitu kožní tkáně, což snižuje riziko tvorby hlubokých a výrazných jizev,” dodává Adrián Doboly.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.