Vyvážená strava je základ
Víte, do jaké míry jsme schopni ovlivnit rizikové faktory svého zdraví?
Člověk by řekl, že tak možná z poloviny? Realita je však trošku jiná – až 75 % zdravotních rizikových faktorů můžeme ovlivnit stravou a životním stylem. Strava přitom hraje velikou roli. Můžeme ovlivnit obezitu, diabetes 2. typu i vysoký krevní tlak. Jaké návyky a jídelníček je vhodný?
V dnešní moderní době má téměř polovina z nás špatné stravovací návyky a tím i nedostatečný příjem správných živin. Statistiky říkají, že jde až o 46% moderní populace, což už stojí za zamyšlení. Nevyvážená strava, která je chudá na vitamíny a nutričně hodnotné látky, může vést k rozvoji různých nemocí. Berme v potaz, že nemoci oběhové soustavy patří v České republice k nejčastějším příčinám úmrtí, umírá na ně více než 40% populace. Přitom je na nás, jak se budeme stravovat a tedy, jak v tomto směru ovlivníme své zdraví a vitalitu.
Pár návyků, které je dobré dodržovat
1. Pohyb
Jděte se projít do přírody. Není třeba začít hned během, stačí chůze, kterou můžeme postupně zrychlovat. Chůze je pro nás nejpřirozenějším pohybem, při kterém se naše tělo krásně rozhýbe, a pokud přidáme na tempu, tak i zapotí. Zároveň pobytem na slunci doplníme vitamín D, a ještě budeme po procházce odměněni kvalitnější spánkem.
2. Strava
Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. Dopřejte si alespoň jednou týdně rybu a červené maso nahraďte bílým. Bílé pečivo můžete vyměnit za celozrnné, které obsahuje více vlákniny. Buďte však obezřetní, při výběru celozrnného pečiva si dejte pozor na dopékané pečivo posypané semínky. U některých výrobků, ve snaze předejít plesnivění, se semínka namáčejí do slaného nálevu. Výsledek pak může být takový, že pečivo může obsahovat 2-3x více soli než např. slané chipsy tzn. jedna 150 g semínková bageta se obsahem soli rovná 2-3 balíčkům slaných chipsů.
3. Pitný režim
Dospělý jedinec by měl přijímat denně 1,5 až 2 litry vhodné tekutiny. Vhodnou tekutinou je myšlena především čistá voda, případně jiné neslazené nápoje. Nevhodný je alkohol, a to v jakémkoliv množství.
4. Imunita
Součástí naší denní rutiny se může stát i podpora imunity ve formě výživových doplňků. „Já jsem zastáncem rovnováhy. Určitě není rozumné spoléhat jen na výživové doplňky, a přitom mít ke svému tělu nezodpovědný přístup. Nikdy nenahradí plnohodnotnou stravu, spánek, pohyb, psychohygienu. Ale mohou pomáhat organismu zvládat zátěž, ať už je to stres, únava nebo oslabená imunita,“ myslí si Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures.
Co tedy doplnit našemu tělu
Beta glukan: skvělý, na podporu imunity, je beta glukan, který je ve vysoké míře například v houbách, a to konkrétně v hlívě ústřičné. Mykolog a poradce v oboru pěstování hub, Ing. Ivan Jablonský, CSc., vysvětluje: „Gurmáni už dnes znají nespočet chutných receptů z hlívy ústřičné, které organismu v každém případě mohou jen pomoci. Beta glukan je však v čerstvé houbě vázán a v této formě je z něj využito jen velmi malé množství. Navíc, největší obsah beta glukanu se nachází právě na nožkách, které jsou pro svou tuhost těžce stravitelné. I z těchto důvodů je pro kvalitní podporu zdraví a krásy vhodnější užívat beta glukan ve formě výživového doplňku.
Kyselina listová: Vitamín B9 neboli kyselina listová je mikronutrient nepostradatelný pro správné fungování vícero důležitých procesů v organismu. Funguje jako prevence cévní mozkové příhody, kardiovaskulárních potíží, depresí, anémie, Alzheimerovi choroby a dokonce snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění. V mnoha zemích se kyselina listová povinně přidává do obilných výrobků. Kyselinu listovou najdeme například v brokolici, drůbeži, citrusech, fazolích, hrášku či vajíčkách a důležitá dávka se též ukrývá i v kapslích Beta Glucan 120!
- Omega3 mastné kyseliny: esenciální mastné kyseliny si tělo nedokáže vyrobit samo, proto bychom si měli dopřát jednou týdně tučnější mořskou rybu (ne z umělého chovu). Nachází se i v semenech (len, chia) a olejích z těchto semen a ryb.
- Vitamín D: přispívá ke správnému fungování imunitního systému, podílí se i na dobré náladě. V organismu se vytváří vlivem slunečního záření, jehož intenzita je v dostatečné míře jen v létě. Proto je dobré tento vitamín doplňovat ve formě výživového doplňku. Vitamín D je i součástí Beta glucanu od Natures.
- Vitamín C: jeden z nejdůležitějších vitamínů v naše těle (kyselina askorbová) se podílí na tvorbě hormonů a má antioxidační účinky. „Vitamín C má smysl doplňovat opravdu jen v náročnějších obdobích, jinak ho máme většinou dostatek z pestré stravy,“ říká Adrián Doboly odborník ze společnosti Natures. Jeho nejlepším zdrojem je tedy dostatek čerstvé zeleniny a ovoce v našem jídelníčku.